Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące soczewek kontaktowych

 

O czym pamiętać podczas użytkowania soczewek kontaktowych?

Postępuj zgodnie z zaleceniami swojego okulisty dotyczącymi noszenia, wymiany i pielęgnacji soczewek i stosuj się do wszelki rad zawartych w instrukcjach i na etykietach.

Czy z noszeniem soczewek kontaktowych związane są jakiekolwiek zagrożenia?           

W trakcie noszenia soczewek kontaktowych rzadko zdarzają się poważne problemy z oczami, aby ich uniknąć ważne jest postępowanie zgodne z zaleceniami Specjalisty na temat właściwego noszenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Oto kilka ważnych zasad:    

- Soczewek kontaktowych do dziennego użytku nie należy nosić w czasie snu

- Unikaj długotrwałego noszenia w ciągu doby

- Regularnie zdejmuj soczewki w celu ich odkażenia i oczyszczenia

- Wymieniaj soczewki na nowe zgodnie z zaleceniami

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?                   

O tym, czy możesz nosić soczewki kontaktowe może decydować wyłącznie specjalista. Jeśli masz zapisane soczewki, nie powinieneś ich nosić w trakcie infekcji oczu lub jeżeli odczuwasz nadmierny dyskomfort, łzawią ci oczy, masz problemy z widzeniem, masz zaczerwienione oczy lub inne kłopoty z oczami. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, niezwłocznie skontaktuj się ze Specjalistą.

Co zrobić kiedy pojawią się podrażnienia?    

Mogą się pojawić następujące problemy: palenie i swędzenie oczu (podrażnienie), zmniejszenie komfortu od czasu pierwszego założenia soczewek, wrażenie obecności obcego ciała w oku (obce ciało, zadrapanie), nadmierne nawilżenie (łzawienie oka), nietypowe wydzieliny oczu, zaczerwienienie oka, zmniejszenie ostrości wzroku (słaba ostrość), zamglony wzrok (światłowstręt) lub suchość oczu. W przypadku stwierdzenia jednego z powyższych: natychmiast zdejmij soczewki kontaktowe. Jeśli po zdjęciu soczewek dyskomfort lub problem zniknie -przyjrzyj się soczewkom. Jeśli stwierdzisz, że soczewki są w jakikolwiek sposób uszkodzone, nie zakładaj ich z powrotem. Umieść soczewki w pudełku do przechowywania i skontaktuj się z okulistą. Jeśli zauważysz na soczewce pyłek, rzęsę lub inne obce ciało, problem po zdjęciu szkieł zniknął, a same szkła wydają się być nieuszkodzone, oczyść je dokładnie opłucz, odkaź i ponownie opłucz. Jeśli problem nie ustąpił, natychmiast wyjmij soczewki i skontaktuj się z okulistą. Jeżeli jakikolwiek z powyższych symptomów się pojawi, może to świadczyć o poważnym stanie, takim jak, zakażenie, wrzód na rogówce, neowaskularyzacja, zapalenie tęczówki. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza i zdiagnozować problem oraz podjąć natychmiastowe leczenie w celu uniknięcia poważnego uszkodzenia oka.     

O czym pamiętać podczas stosowania płynu do pielagnacji soczewek kontaktowych?             

Oto kilka zasad odnoszących się do każdego płynu do pielegnacji soczewek kontaktowych dostepnym na rynku:    

- nigdy nie używaj tego samego płynu po raz drugi    

- szczelnie zamykaj butelkę na okres gdy jej nie używasz    

- przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci    

- przechowuj w temperaturze pokojowej    

- zużyj przed końcem daty ważności, która jest umieszczona na pojemniku i kartonie    

- nigdy nie dotykaj końcówką wkraplacza pojemnika i jakichkolwiek powierzchni    

- nigdy nie przelewaj płynu do innych pojemników lub butelek    

- chroń przed światłem słonecznym    

- nie mieszaj ze sobą różnych płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych    

- zaleca się wymianę pojemnika na nowy po 3 miesiącach użytkowania aby się nie zabrudził i pozostał wolny od bakterii     

Czy można pływać z soczewkami kontaktowymi?              

Nie jest to wskazane ponieważ w wodzie znajdują się bakterie które mogą zanieczyścić soczewki i spowodować infekcję. Jeśli już pływasz w soczewkach, powinieneś założyć gogle pływackie a po pływaniu natychmiast zdezynfekować soczewki. 

Czy podczas noszenia soczewek kontaktowych mogę uprawiać sport?                 

Soczewki kontaktowe nadają się idealnie dla sportowców. Pełnią funkcję ochronną, zapewniają naturalną poprawę widzenia i powiększają widzenie peryferyczne. Nosząc soczewki nie musisz obawiać się o połamane oprawki czy zbitą soczewkę. Poza tym soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie wysuwają się i nie spadają. Są jednak dyscypliny sportu które mogą wymagać zastosowania okularów ochronnych. W przypadku wątpliwości zapytaj o rade specjalistę.     

Czy mogę nosić soczewki kogoś innego?                  

Nie. Nosząc soczewki kontaktowe przepisane dla kogoś innego można się nabawić poważnej infekcji oka. Używaj tylko soczewek które zostały przepisane dla ciebie. Nigdy nie pozwalaj aby ktoś inny nosił twoje soczewki.     

Co zrobić jeśli zasnę w soczewkach kontaktowych?                  

Powinno się zawsze zdejmować soczewki przed pójściem spać (dot. soczewek hydrożelowych). Jeśli zdarzy się, że zaśniesz w soczewkach to zdejmij je jak tylko się obudzisz pamiętając aby je potem zdezynfekować i przepłukać płynem do soczewek kontaktowych. Przed zdjęciem soczewek dobrze byłoby je nawilżyć aplikując do oka kilka kropel płynu.     

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe jesli jestem alergikiem?                  

Tak. Może się jednak zdarzyć, że w okresie nasilenia objawów alergii poczujesz dyskomfort. Jeśli tak będzie skontaktuj się ze swoim specjalistą i postępuj według jego wskazówek. Niektórzy specjaliści sugerują aby w takim przypadku ograniczyć czas noszenia soczewek lub zaprzestać noszenia do czasu aż alergia ustanie. Gruntowne i częste opłukiwanie soczewek może ograniczyć dyskomfort. W trakcie noszenia soczewek kontaktowych nigdy nie używaj kropli do oczu, które nie są przeznaczone dla użytkowników soczewek.

Czy nosząc soczewki kontaktowe można stosować makijaż?          

Tak. Ale trzeba pamiętać aby nie zabrudzić soczewek. Dobrze jest założyć soczewki przed zastosowaniem cienia do powiek, eyelinera , czy tuszu do rzęs.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Przed kontaktem z soczewkami zawsze umyj dokładnie ręce łagodnym mydłem i dokładnie wysusz. Zawsze zakładaj/zdejmuj w pierwszej kolejności tę samą soczewkę w celu uniknięcia pomylenia soczewki dla oka prawego i lewego.    

Zakładanie soczewek

Przed założeniem soczewki na oko przepłucz ją w wielofunkcyjnym płynie do soczewek. Nie musisz tego robić jeżeli używasz soczewek jednodniowych.

Połóż soczewkę na czubku palca wskazującego (prawej dłoni, jeśli jesteś praworęczny i odpowiednio lewej, jeśli jesteś leworęczny). Upewnij się, że soczewka jest odwrócona na właściwą stronę (brzegi powinny być podwinięte, a nie wywinięte). Patrz na wprost. Dolną powiekę pociągnij w dół środkowym palcem tej samej dłoni. Górną powiekę pociągnij w górę palcem wskazującym drugiej ręki i spójrz w górę. Delikatnie przyłóż soczewkę na dolne białkówki oka. Wycofaj palec wskazujący i opuść powiekę. Popatrz w dół i zamknij na chwilę oczy.

Soczewka sama się wyśrodkuje na oku, wystarczy, że zamrugasz kilkakrotnie. Jeżeli będziesz odczuwał dyskomfort, zdejmij soczewkę i obejrzyj ją, czy nie jest uszkodzona. Jeśli jest, wyrzuć ją. Jeśli nie, przepłucz większą ilością płynu do pielęgnacji i załóż ponownie. Te same czynności powtórz dla drugiego oka.    

Zdejmowanie soczewek             

Tuż przed zdjęciem soczewek możesz użyć specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jedna lub dwie takie krople zaaplikowane do każdego oka nawilżą soczewki i ułatwią ich zdjęcie. Popatrz w górę i środkowym palcem dłoni dominującej (prawej dla osób praworęcznych i odpowiednio lewej dla leworęcznych) pociągnij w dół dolną powiekę.     Umieść palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki, a następnie zsuń soczewkę w kierunku dolnej białkówki oka. Ściśnij soczewkę delikatnie palcem wskazującym i kciukiem i łagodnym ruchem wyjmij z oka. Te same czynności powtórz dla drugiego oka. Jeśli brzegi soczewki się skleiły, nanieś na soczewkę kilka kropel wielofunkcyjnego płynu do płukania soczewek i potrzyj delikatnie, tak aby krawędzie się rozkleiły. Zawsze obchodź się z soczewkami w sposób delikatny.